środa, 25 marca 2020

Online teaching, czyli praca zdalna

Hello! Ależ się porobiło... Dzisiaj kilka słów o tym jak pracować zdalnie będąc nauczycielem w przedszkolu, jak zaplanować dzień i co Wam i pracodawcy wolno, a czego nie. Poniżej przedstawiam kilka najczęściej zadawanych pytań na forach i moje wyjaśnienia - perspektywa mamy, anglistki i dyrektorki przedszkola.


Moje stanowisko pracy zdalnej :)


Czy muszę prowadzić zajęcia online? Jak?
Tak, ale różnie je można rozumieć. Nie trzeba łączyć się codziennie z dziećmi na lekcji online, szczególnie, że niektórzy rodzice dzieci w wieku przedszkolnym nie życzą sobie, aby ich dzieci używały ekranów/monitorów. Niektórzy nie mają możliwości, aby udostępnić dziecku urządzenie. 
W naszym przedszkolu nauczycielki stworzyły padlety, na których dodają zadania na dany dzień do wykonania (WAŻNE --> nie za dużo, rodzice już i tak są przemęczeni ;) ). Wklejają na konkretny dzień kartę pracy, link do piosenki i nagrywają krótkie filmy z instrukcjami do zadania (np. 'repeat after me' lub instrukcja do kolorowania).
Wg mnie ta opcja jest lepsza, niż ustawianie codziennych zajęć online, bo nie każdy akurat w danym momencie będzie miał szansę uczestniczyć w lekcji.

Mój padlet z podziałem na tematy. Wychowawczynie grupy robią podział na dni.
Niektóre Panie z mojego przedszkola zdecydowały się przeprowadzić zajęcia live, ale nie codziennie, a w wyznaczonych terminach. To jest fajna opcja, bo można sobie zaplanować te dni. Dzisiaj anglistka 5-latków prowadziła pierwsze zajęcia w ZOOMie. 
Poziom ekscytacji dzieci? 11/10; radość z zobaczenia nauczycielki? 11/10; uczestniczenie w zajęciach 10/10; euforia zaburzająca zajęcia? 7/10 (zawsze znajdzie się dziecko, które będzie wariowało :), ale to pierwsze zajęcia - pewnie z kolejnymi będzie spokojniej). 
Gościnnie wzięliśmy udział w zajęciu dla 5-latków na ZOOMie.

Co zadawać dzieciom?

Przede wszystkim polecajcie piosenki, słuchowiska i inne materiały dostępne online. Nie każdy jednak ma możliwość drukowania kart pracy, nie każdy też zna angielski na tyle, aby przeprowadzić z dziećmi zajęcia. 
Postaraj się nagrać instrukcje do zadań. Staraj się też wybierać takie treści, aby nie trzeba było codziennie drukować. (Wiele wydawnictw udostępniło swoje podręczniki w wersji online - super sprawa!) Zadaj dzieciom prace, które mogą uzupełniać systematycznie - np. kalendarz pogody.




W naszym przedszkolu największym powodzeniem cieszą się propozycje zabaw ruchowych, eksperymenty i aktywności, jakie można wykonać w domu. Nauczycielki nagrywają filmy z zadaniem do wykonania (np. tor przeszkód) oraz zamieszczają propozycje aktywności dla dzieci (np. pomóż rodzicowi powiesić pranie; posiej rzeżuchę, upieczcie razem ciasteczka, itd.). Wierzę, że to właśnie takie zadanie będą w tym czasie najbardziej wartościowe dla dzieci. Uczą, a także bardzo zbliżają <3



Jak się zmotywować do pracy zdalnej?

Ustal odpowiedni rytm dnia. Wstawaj o tej samej porze, wyznacz sobie zadania i godziny pracy. Większość z nas jest przyzwyczajona do pracy przy komputerze wieczorami i wówczas serwery wielu stron są przeciążone. Postaraj się zrobić wszystko w godzinach porannych, a drugą część dnia poświęć na swoje pasje.
Poproś swoich uczniów o wysyłanie zdjęć z efektami ich pracy. Nic tak nie motywuje, jak widok dzieci, które wykonały polecenie i są dumne ze swojej pracy.

Jestem mamą i mam dziecko do 8 lat - czy mogę brać zasiłek opiekuńczy?

Tak, wtedy nie pracujesz zdalnie. Jeśli masz jednak kogoś, kto zajmie się dzieckiem w czasie Twojej zdalnej pracy, to nie musisz tego robić.

Dyrektor nakazał prowadzenie codziennych zajęć online z dziećmi - czy mogę odmówić?

Nauczyciel pracując zdalnie pozostaje do dyspozycji dyrektora. Powinien wykonywać polecone obowiązki. Jeśli jednak podobnie jak ja jesteś zdania, że codzienne zajęcia online dla dzieci w wieku przedszkolnym to za dużo, to porozmawiaj z pracodawcą, może znajdziecie na to rozwiązanie, które usatysfakcjonuje obie strony? Dobrym wyjściem jest nagrywanie filmów i spotkania live z dziećmi raz, czy dwa razy w tygodniu. Jestem zwolenniczką szeroko pojętej komunikacji ;)

Jestem rodzicem - czy muszę płacić czesne za przedszkole?

Tak, jeśli przedszkole prowadzi nauczanie online. Jeśli przedszkole nie oferuje dzieciom niczego w czasie, kiedy placówki zostały odgórnie zamknięte, to nie ma podstaw do pobierania czesnego. 

Dyrektor nakazał mi wziąć urlop na czas zamknięcia placówki - czy ma prawo?

Jedynie, jeśli jest to urlop zaległy z lat poprzednich. 




 
Jeśli macie inne fajne pomysły na prowadzenie zajęć online dla przedszkolaków, to proszę dajcie znać w komentarzach. Postaram się również odpowiedzieć na Wasze pytania, jeśli takie się pojawią <3 Trzymajcie się zdrowo!