środa, 27 sierpnia 2014

1st English lesson, czyli jak zaczynam rok szkolny

W tym roku będę prowadzić zajęcia w dwóch pierwszych klasach, lekcje odbywają się wyłącznie w języku angielskim (i kiedy o tym piszę, to naprawdę mam na myśli TYLKO angielski, nie mogę się zdradzić, że mówię po polsku więc wtrącenie chociażby jednego słowa nie może mieć miejsca). Z tego względu moje zajęcia muszą być ułożone tak, abym miała pewność, że dzieci zrozumieją wszystko po angielsku.

Zaczynam od przywitania się z dziećmi. Mówię hello kilkakrotnie i czekam, aż każde z nich odpowie na moje przywitanie. Podaję każdemu dziecku rękę, mówimy sobie hello

Zapraszam dzieci do kółka. Mówię uczniom jak mam na imię, rzucam piłeczkę do każdego dziecka i pytam o imię. Piłeczka lub maskotka to nieodłączny element zajęć z dziećmi w tym wieku. Fajne, miękkie piłeczki znajdziecie w sklepie Tiger, ja mam taką:


Udaję, że nadal nie pamiętam imion. Śpiewam: Where is Ola? Can you see/ can you see? I can see Ola, point with me! I pokazuję na inne dziecko, niż Ola, dzieci pomagają mi znaleźć Olę. Uczniowie śmieją się, kiedy mylę imiona dziewczynek z imionami chłopców. Staramy się, aby dzieci śpiewały piosenkę z nami.

Kiedy mamy przećwiczone 'my name is' to proszę dzieci o to, aby powiedziały to zdanie w inny sposób, np. jak nauczyciel lub małpka. Do pomocy używam flashcards.  Te same flashcards mogą posłużyć nam też do zabawy, dziecko losuje kartkę i przedstawia się zmieniając głos tak, aby inne dzieci odgadły postać z kartki. Do losowania możemy użyć wędek.

Przypisuję imiona dzieci sówkom, które opisałam w poprzednim poście i proszę o przypięcie klamerki w odpowiednie miejsce. 

Uczymy się śpiewać piosenki na przywitanie. Pewnie użyję jakiejś z płyt dla maluchów, które mi pozostały po pracy w przedszkolach, ale wolałabym pokazać dzieciom klip z yt, niestety jeszcze nie znalazłam piosenki, która by mi się spodobała - może macie link to jakiejś fajnej?

Pokazuję dzieciom kartkę, na której narysowałam siebie, a także rzeczy, które są dla mnie ważne (rysunki rodziny / zwierzaków/ ulubionych potraw itd.). Proszę dzieci, aby również uzupełniły takie zadanie, oglądamy rysunki. (Mogę poniższy obrazek, który wykonałam podesłać chętnym osobom w pliku.)

Na koniec zajęć ustalamy zasady panujące w klasie. Będę mieć przygotowane obrazki z zasadami, możliwe, że takie, które zaproponowała na blogu Agata.


Mam nadzieję, że niektóre pomysły okażą się dla Was przydatne. Chętnie poczytam w komentarzach o Waszych pomysłach na pierwsze zajęcia.

Jednocześnie chciałabym przypomnieć, że na niektóre tematy związane z początkiem roku szkolnego już pisałam, zachęcam do przypomnienia sobie niektórych pomysłów: Back to school, Pierwszy dzień w nowej klasie, Dyscyplina, Reward system.

Powodzenia w nowym roku szkolnym! :-)

9 komentarzy:

 1. Świetny pomysł z przedstawianiem się imitując różne głosy. Z pewnością wykorzystam na lekcji. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjne pomysły na rewelacyjną lekcję!!! Kreatywnie i tak jak lubię. Sama w tym roku dostałam aż trzy klasy pierwsze i główkuję nad lekcją zapoznawczą. Z pewnością skorzystam z zaprezentowanych pomysłów. Stąd też moja prośba o przesłanie o przesłanie powyższych obrazków w plikach...będę ogromnie wdzięczna i coś czuję, że często tutaj będę zaglądać :) Pozdrawiam. Kaśka

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapomniałabym... mój adres: kasiaczek23@poczta.fm :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moi uczniowie w kl. 1 lubią taką grę: Potrzebna jest jakaś figurka (ja mam małą figurkę Shreka i Fiony :D). Wybieramy jedną osobę, która odwraca się i zamyka oczy. W tym czasie daję jednemu uczniowi figurkę którą chowa tak żeby osoba która ma zamknięte oczy tego nie widziała. Wyznaczona osoba otwiera oczy i pyta po kolei osoby "What's your name?", zadaje pytania tak długo aż ktoś odpowie "My name is Shrek/Fiona" :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajne :) Ja niestety nie miałam figurki, ale nazwałam potworka z tych moich kart 'Fred' i dzieci szukały właśnie Freda ;) Dzięki za inspirację!

   Usuń
 5. Bardzo ciekawe inspiracje, które można wykorzystać na zajęciach:) Jeśli mogę prosić o podesłanie plików to mój adres: marti_ziom@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam)
  W moim wypadku mi bardzo pomógł ta web strona
  http://preply.com/pl/bydgoszcz/korepetycje-z-angielskiego
  Szukałam fachowców w Bydgoszcz, które nie tylko znają że robią, ale i mają konieczne jakości, z doświadczeniem pracy i z ogromnym bagażem wiedz i umiejętności. Jeśli Państwu trzeba korepetytora z języka angielskiego, "native speaker" nośnik mowy doradzam tę stronę internetową. Tam prawdziwi fachowcy, bardzo odpowiedzialny podchodzą do swojej pracy nie tylko z dorosłymi ale i z dziećmi. I całkiem możliwy do przyjęcia koszt. tak że spróbujcie)) Najszerszy wybór korepetycji z angielskiego. Komentarze wystawiane przez prawdziwych uczniów oraz niskie ceny.
  Język angielski bardzo łatwo mi poszedł po Skype zajęciach )
  Można otrzymać lekcje online Skype za darmo!
  nauka przez Skype jest bardzo efektywna !

  Doradzam)

  OdpowiedzUsuń