czwartek, 13 sierpnia 2015

Hummingbird's Hacks, czyli jak ułatwić sobie pracę w nowym roku szkolnym, cz.2.

Dzisiaj druga część cyklu Hummingbird's Hacks - tym razem kilka porad na to, w jaki sposób ułatwić sobie komunikację z Uczniami. (Aby znaleźć więcej porad: wpisz hacks w wyszukiwarce bloga)


W internecie znalazłam fajny sposób na to, aby mieć pewność, że najmłodsi uczniowie dostarczą nam pracę domową - zapisujemy ją na papierowych bransoletkach. Oczywiście nie każdą pracę, ale zdarza się, że chcemy, aby uczniowie przynieśli na następne zajęcia np. zdjęcie rodziny. Myślę, że warto wtedy pokusić się o rozdanie takich bransoletek (chociaż pewnie i tak będziecie mieć przygotowane zdjęcia rodzin wycięte z gazet dla zapominalskich).

Aby ułatwić sobie sprawdzanie prac w czasie lekcji możecie na każdym stoliku umieścić 3 kolory karteczek zgiętych w połowie- uczniowie na wierzch kładą kolor, który ich dotyczy - i tak np. zielona karteczka oznacza skończone zadanie, żółta pracę nad nim, a czerwona prośbę o pomoc. Unikamy w ten sposób niepotrzebnego harmidru w klasie. Najwygodniej, jeśli udałoby się Wam ustawić przy każdym dziecku coś podobnego do kołowego notatnika, czy kalendarza na biurko. W ten sposób uczniom łatwo będzie ustawić dany kolor - niestety to czasochłonne zajęcie, jeśli macie duże klasy więc polecam zwykłe karteczki.

https://loveteachinspire.wordpress.com/2012/11/14/effective-independent-practice/

j.w.
Teraz coś dla nastoletnich uczniów:

Jeśli macie starszych uczniów, którzy uwielbiają korzystać z internetu, może warto pokusić się o założenie bloga z informacjami/ pracami domowymi dla nich? Jest to czasochłonne zajęcie, ale może przynieść wiele korzyści. Możliwe, że niektórzy uczniowie właśnie wtedy zaczną klikać w strony, które im polecacie - w końcu łatwiej jest kliknąć, niż wpisać cały link ;)

A co powiecie na wysyłanie do uczniów zabawnych filmików z przypomnieniem o ważnym egzaminie? Ten sposób komunikacji może pomóc Wam w zyskaniu wiernych fanów wśród nastolatków ;) Polecam do tego stronę http://www.dvolver.com/moviemaker/make.html


A Wy jakie macie sposoby na komunikowanie się z uczniami? Zapraszam do komentowania.

Na koniec chciałabym Was również zaprosić na fanpage bloga na FB, gdzie znajdziecie zdjęcie zapowiadające konkurs, o którym więcej już niebawem! ---> KLIK
Będzie mi miło, jeśli polubisz fanpage bloga na FB :)

6 komentarzy:

 1. Dla zapominalskich super jest ten pomysł z papierowymi bransoletkami, a dzieciaki uwielbiają takie gadżety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - a najważniejsze, ze Rodzice spojrzą na rękę - bo do zeszytu nie zawsze zaglądają ;)

   Usuń
 2. Dzięki Tobie znów mi się chce uczyć w szkole: ) Dziękuję: )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga, cieszę się :) Powodzenia w nowym roku szkolnym :)

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej,
  W ramach kontaktu ze starszymi uczniami (liceum) utworzyłam dla nich grupę na facebooku i mam 100%,że zajrzą i zobaczą moje propozycje do czytania, przypomnienia o sprawdzianach czy wydukuja materiały przygotowane na lekcje. każda klasa/grupa ma swoją gupę na FB i ja mam super kontakt. Polecam!

  OdpowiedzUsuń