środa, 18 listopada 2015

Plastic bottles, czyli jak wykorzystać plastikowe butelki na lekcji

Zawód nauczyciela wymaga bycia kreatywnym przy jak najniższym nakładzie finansowym z wiadomych względów. Dzisiaj o tym, jak możemy wykorzystać plastikowe butelki na lekcji. 

- Gra w kręgle nr 1- ustaw butelki na flashcards ze słownictwem, które ćwiczycie. Podziel dzieci na 2 drużyny. Jedna osoba rzuca piłką i strąca butelkowe kręgle. Drużyna dostaje tyle punktów, ile słów z odsłoniętych flashcards zna gracz.*

- Gra w kręgle nr 2 - naklej na butelkach numery. Podziel klasę na dwie drużyny, jedna osoba rzuca piłką i strąca kręgle. Drużyna może zyskać ilość punktów, jaka została strącona, jeśli odpowiedzą na Twoje pytanie (przygotuj listę pytań na temat, który ćwiczycie, np. czasowniki nieregularne).*

* Napełnij butelki wodą i przygotuj lekką piłkę - wtedy nie będzie tak łatwo ;-)

http://moralfibres.co.uk/crafty-ideas-from-junk/
- Zakręć butelką - uczniowie siadają w kole, na środku kładziemy butelkę. Zadaj pytanie, a następnie poproś któregoś z uczniów, aby zakręcił butelką - na kogo wypadnie, ta osoba odpowiada na pytanie.

- Bingo - wykorzystaj nakrętki z butelek do gry w bingo, które będą Ci służyć przez wiele lat. Przyklej numery/ literki do wnętrza nakrętek, wrzuć do worka i losuj. 

- List w butelce - przygotuj zadania dla uczniów w formie listu w butelce. Mogą być to 'nudne' ćwiczenia gramatyczne, ale podane w takiej formie urozmaicą zajęcia. Podziel uczniów na grupy, rozdaj im butelki z zadaniami na dany temat. Powiedz, że jeśli rozwiążą wszystkie zadania, to uwolnią autora listu z rąk piratów. (Przygotuj zdjęcie osoby/zwierzaka - autora listu, którego pokażesz drużynom, jakie wykonają Twoje zadania. Ja pokazałam zdjęcie zabawnej małpki, uczniowie nie spodziewali się, że autorem listu był zwierzak.)

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/33/4a/b4/334ab4abe872ccc46dc9e41b77c54a96.jpg
A jakie są Wasze sposoby na wykorzystanie plastikowych butelek na lekcji? Jakie inne przedmioty codziennego użytku towarzyszą Wam na zajęciach? Zainspirujcie proszę mnie i innych Nauczycieli w komentarzach :-)
Zapraszam również do polubienia bloga na portalu Facebook (odnośnik po prawej stronie szablonu bloga). Bardzo się cieszę, że jest nas coraz więcej! :-)


5 komentarzy:

 1. Ja na swoich lekcjach korzystam ze zwykłych kręgli, takich z chińskiego centrum, ale marzą mi się takie zrobione z butelek kręgle z Olafem z "Frozen", kiedyś gdzieś je znalazłam na Pinterest i jakoś nigdy nie mam czasu żeby je zrobić, a teraz na zimę byłyby idealne :)

  Pomysł z listem w butelce jest bardzo fajny, robiłam kiedyś taką piracką lekcję, ale zadania były schowane w zapieczętowane woskiem koperty, dzieciaki nie mogły się doczekać żeby otworzyć kolejne zadania :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tajemnicze listy musiały zrobić furorę! Fajnie, że wymyśliłaś tę pieczęć, super pomysł!

   Usuń
 2. List w butelce- super pomysł. Widziałam na Pinterest super zastosowanie butelek jako sensory bottles - tu przykład na określanie pogody - https://www.pinterest.com/pin/557250153869038278/ Oprócz tego jeszcze I Spy bottles - butelka wypełniona na przykład kolorowym ryżem a pomiędzy jakieś mini przedmioty, ktore bedą ukazywać sie na ściankach butelki. Mogą być tez literki, cokolwiek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysł, a butelek jest pod dostatkiem więc warto znaleźć sposób na ich wykorzystanie :)

  OdpowiedzUsuń