czwartek, 8 października 2015

Self-improvement, czyli czy nauczyciel ma czas na doskonalenie swoich umiejętności

Hello! Zastanawiam się, czy poza uczeniem swoich podopiecznych macie także czas na doskonalenie własnych umiejętności?


Muszę przyznać, że u mnie ciężko z czasem i przez ostatnie dwa lata poza szkoleniami niejako narzucanymi mi przez pracodawcę, nie brałam udziału w innych kursach stacjonarnych. Usprawiedliwieniem może być fakt pracy w kilku miejscach, a także to, że wiele czasu zajmuje mi przygotowanie się do lekcji - na blogu widzicie, że tworzę karty pracy, a także wycinam sporo materiałów dla najmłodszych uczniów. Blog także zajmuje trochę czasu ;) Staram się jednak doskonalić swoje umiejętności z domu.

Osoby z Warszawy i okolic, które mają czas na szkolenia stacjonarne, zachęcam do zapoznania się z ofertą Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Wspomniałam, że doszkalam się w domu, stąd chętnie korzystam z kursów online. Na stronie Coursera znajdziecie ofertę wielu kursów, nie tylko dla nauczycieli. 
Przyznaję też, że im dłużej pracuję z młodszymi grupami, tym częściej zauważam, że wiele słów, które znałam zaraz po studiach wyleciało mi z głowy. Niedawno odnalazłam listy słówek z czasów anglistyki i przypominam je sobie w wolnych chwilach (tych niestety mało!). Jestem zwolenniczką list słów oraz ich słuchania, ale wiem, że wiele osób uwielbia fiszki. Znam kilku fanów Quizlet, warto zapoznać się z tą stroną, jeśli fiszki to coś, co się u Was sprawdza.
Od kilku dni zapoznaję się również z ofertą Multikurs. Serwis pozwala na naukę i powtórkę słów. Wybrałam dla siebie kurs Medical English, bo nie mam w tym zakresie dużego doświadczenia i chciałam spróbować z jednej strony czegoś nowego, a z drugiej aby jednak był to nadal język angielski. Słówka są pogrupowane tematycznie, podane jest tłumaczenie oraz kontekst w zdaniu i najważniejsze dla mnie - słowo czyta lektor (to dla mnie najłatwiejszy sposób na zapamiętanie). Dostępne są też ćwiczenia, np. dyktando. Ciężko mi na tym etapie powiedzieć, czy taka nauka przyniesie efekt, ale myślę, że warto spróbować. 
Jeśli również masz ochotę na wypróbowanie wybranego przez siebie kursu z oferty Multikurs, to zostaw komentarz pod tym wpisem ze słowem w języku angielskim, którego zapamiętanie stwarza Twoim Uczniom najwięcej problemów. Spośród wszystkich komentarzy wybiorę słowo, które i moim uczniom sprawiło sporo problemów - ta osoba wygra dostęp do dowolnego kursu (przewidziane są dwie wygrane).
Wygraną jest 3miesięczny dostęp do dowolnego kursu (nie tylko języka angielskiego, może wolisz spróbować swoich sił w norweskim? :) ) - wybiorę dwie osoby. Na odpowiedzi czekam do 11.10.2015 - ktoś będzie miał niespodziankę z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela :) (tj. Dnia Edukacji Narodowej).
Zapoznaj się z ofertą portalu, aby sprawdzić, czy znajdziesz tam interesujący Ciebie kurs:

http://www.multikurs.pl/

Jeśli nie masz konta gmail, to zostaw komentarz anonimowo podpisując go w treści imieniem i podeślij mi maila, abym wiedziała jak się z Tobą skontaktować.
Zajrzyj też na fanpage bloga na portalu Facebook- tam również pojawi się możliwość wygrania dowolnego kursu. 

A może możesz polecić jakieś formy doskonalenia? Zachęcam do dzielenia się pomysłami w komentarzach.

18 komentarzy:

 1. hedgehog :D przy okazji jesiennych lekcji już chyba widziałam każdą możliwą wersję pisemną tego słowa - łącznie z 'chedżhok' - BASIA J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, podeślij proszę maila do mnie, abym miała możliwość kontaktu :)

   Usuń
 2. Piszesz o dość bliskim mi problemie: poziom angielskiego moich uczniów vs. mój własny i wpływ jednego na drugi :) Uczę na szczęście dość róznorodne poziomy i chyba to pozwala mi na zachowanie językowej równowagi. Czasem dla zabawy używam aplikacji mobilnych, które potem polecam uczniom (seria Johnny Grammar od Britsh Council jest b fajna). Co do professional development, to ostatnio polecono mi kursy oferowane przez Future Learn. Ich oferta wygląda dość obiecująco i mam zamiar skorzystać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja polecam czytanie książek i oglądanie filmów- przyjemne z pożytecznym :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Filmy i seriale obowiązkowo, uwielbiam kiedy nagle wpada mi w ucho słowo w stylu "vat" (i nie o podatek tu chodzi). Wiem, że nigdy go pewnie nie użyję, ale pamiętam, że poznalam jego znaczenie przy okazji oglądania Gilmore Girls :) Dla mnie bardzo przydatnym narzędziem do pracy nad moim angielskim jest blogowanie. Zaczęłam po angielsku " bo tak wyszło" (pracowałam za granicą, nie miałam kontaktu z żadnymi nauczycielami z PL na co dzień) a teraz doceniam to jako ćwiczenie na writing (przy małej pomocy Grammarly)

   Usuń
 4. Ucze głównie w podstawówce, więc brakuje mi takich prawdziwych konwersacji, a słówka lubia znikać niestety. Jedyna nadzieja dla mnie to anglojęzyczny znajomi ☺ a słowo to autumn. Niby proste, a jednak..

  OdpowiedzUsuń
 5. u mnie notorycznie jak uczniowie czytają to jakoś tak dziwne rzeczy wychodzą przy słowie "one" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. comfortable <-- ciężko wymówić aby nie wyszło "come for table" (przyjdz po stół) :D
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wymowa pewnych słów zawsze sprawia moim uczniom problem np. Temperature czy vegetables

  OdpowiedzUsuń
 8. Wymowa pewnych słów zawsze sprawia moim uczniom problem np. Temperature czy vegetables

  OdpowiedzUsuń
 9. moim uczniom przy słówku ' nine' często wychodzi ' night'

  OdpowiedzUsuń
 10. Usually :) Jeszcze pamiętam jak sama chodziłam do liceum i żeby łatwiej było zapamiętać słowo to nauczyciel żartobliwie napisał na tablicy "Józiu Lee" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A moim uczniom niestety ciężko zapamiętać BE w zdaniu :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Thirteen... Pechowa 13 - mimo, że nie jestem przesądna, to ta liczba często sprawia problem moim uczniom, nie dość że myli się z 14 i 30 to jeszcze jak ją zapisać? ;) - pomysły na zapis bywają liczne, a jeden z ciekawszych to threeteen.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję za wzięcie udziału w konkursie! W moich klasach również zauważyłam, że uczniowie miewają problem ze słowami COMFORTABLE oraz użyciem BE :) w związku z tym wygrywają Panie: BASIA S. i ANNA NOWAK - gratuluję! Proszę obie Panie o wysłanie do mnie maili na adres hummingbirdels@gmail.com, a odblokuję Paniom dostęp do wybranego kursu na stronie multikurs.pl.

  OdpowiedzUsuń