czwartek, 23 listopada 2017

Let's touch it, czyli sensoryka na zajęciach angielskiego

Od pewnego czasu nie uczę już Maluszków, ale temat jest mi nadal bliski. Dzisiaj chciałam Wam zaproponować łączenie nauki języka angielskiego z zabawami sensorycznymi. Są to propozycje dla dzieci w wieku żłobkowym oraz przedszkolnym. Testerem jest mój syn, lat 2 :) Takie zajęcia są nie tylko fajnym urozmaiceniem dla Was, ale przede wszystkim bardzo korzystnie wpływają na rozwój dzieci. Poniższe zadania sprawdzą się na zajęciach 1:1, ale z odrobiną chęci przekształcicie je na potrzeby grup.

1) Ukrywamy przedmiot w dowolnej masie. Ja użyłam masy piankowej. Dzieci najpierw zgadują co jest w kuli, a później odkrywają same ukryty skarb. Ćwiczymy słownictwo lub kolory. Ja ukryłam w masie autka o różnych kolorach. 2) Zadanie podobne do poprzedniego, ale tym razem chowamy przedmiot w pudełku z sypką zawartością. Tutaj mieszkanka kaszy, ryżu i soczewicy.


3) Nawlekanie cyferek/ kolorów na sznurek. Ja akurat kupiłam zestaw w dziale rękodzieła i wykorzystałam na swój sposób. Dla większych grup polecam grubsze sznurki i duże elementy, np. można pokroić kolorowe pianki, których używa się przy nauce pływania, zrobić w nich dziurki i prosić maluszki o nawlekanie odpowiednich kolorów. Mój synek uwielbia cyferki, więc nazywał każdą nawlekaną kostkę.


4) Wszelkiego rodzaju malowanie, sklejanie, składanie - myślę, że spokojnie można poświęcić kilka zajęć w roku na tego typu aktywności! Instrukcje w języku angielskim oczywiście :)5) Woreczki sensoryczne: do nieprzezroczystych woreczków strunowych wkładamy przedmiot, a dzieci badają go rączkami i zgadują co jest w środku.

6) Sensoryczny spacer: układamy na podłodze maty o różnych kolorach i fakturze. Dzieci chodzą po nich gołymi stópkami głośno mówiąc nazwę koloru. Np. biała mata z folii bąbelkowej, czerwona filcowa, zielona ze sztucznej trawy, niebieska wełniana, żółta gąbka, itd.

A jakie zabawy sensoryczne lubią dzieci, które uczycie? :) Zachęcam do dzielenia się pomysłami w komentarzach i serdecznie zapraszam do polubienia profilu bloga na FB <3


 

3 komentarze:

  1. Fajne i ciekawe propozycje dla maluszków. Na pewno wiele osób skorzysta z tego, co udostępniasz! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy pomysł. Widzę, że nie brakuje kreatywności i bardzo dobrze :) Trzeba nakłonić dzieci do twórczego myślenia!

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny pomysł na bardzo ciekawe zajęcia sensoryczne dla dzieci. Dzieciaki na pewno świetnie się bawiły :)

    OdpowiedzUsuń