wtorek, 1 września 2015

Magazines and booklets, czyli jak wykorzystać niepotrzebne gazety

Niedawno uczestniczyłam w rozmowie dotyczącej wykorzystania na lekcji niepotrzebnych magazynów i gazet. Może zacznę od tego, że w zeszłym roku, kiedy prowadziłam kółko Arts and Crafts, takie czasopisma nigdy nie były niepotrzebne, a wręcz stanowiły źródło inspiracji. Stąd też pomysł, aby kolejny wpis z cyklu Hummingbird's Hacks dotyczył wykorzystania starych magazynów. 
Na zajęciach Arts and Crafts:
-Wycinałam kawałek obrazka z gazety i przyklejałam na czystą kartkę. Zadaniem uczniów było dokończenie obrazka.
- Z gazet i kleju robiliśmy sztywne maski.
- Reklamy na całą stronę z czasopism kobiecych służyły nam jako papier kolorowy do wycinanek.
- Stworzyliśmy też obrazki, gdzie drzewa były zrobione z gazet.
- A poza tym gazety stanowiły świetne zabezpieczenie ławek, kiedy malowaliśmy farbami.


Jak jednak użyć niepotrzebnych magazynów na lekcji angielskiego? Oto kilka propozycji:

- Podział na grupy: Wybierz dwa (lub więcej, w zależności od tego na ile grup chcesz podzielić uczniów) obrazki z gazety, przyklej na papier i potnij na tyle kawałków, ilu jest uczniów. Uczniowie losują po jednym wycinku. Ich zadaniem jest odnalezienie swojej grupy poprzez złożenie obrazka.
- Uczniowie ćwiczą słownictwo związane z osobami. Na dużych kartkach wypisz 'he/she/it/they' a zadaniem uczniów jest wycinanie i przyklejanie odpowiednio kobiet do 'she', zwierząt do 'it', itd. (to zadanie robiłam z pierwszą klasą i wyszły nam super plakaty - dzięki za inspiracje Asia!) 
- Uczniowie szukają liter do złożenia wyrazów, z których pisownią mają problem. 

- Tworzenie słowniczków (uczniowie sami tworzą je w domu lub tworzą jeden duży plakat w grupach). Katalog meblowy sprawdzi się przy temacie furniture, a kobiece czasopisma przy clothes, broszury sklepowe będą idealne do tematu food.
-  W kobiecych czasopismach znajdziecie wiele zdjęć pomocnych przy opisie osoby. Na tyle dużo, że każdy uczeń może dostać inne zdjęcie przyklejone na kartkę i opisuje swoją własną postać. A może warto pokusić się o poproszenie uczniów o ułożenie historii o osobie ze zdjęcia?

- Gra w porównanie obrazków. Przyklejam obrazki na kartonikach, klasę dzielę na grupy. Uczeń losuje jeden obrazek i porównuje go z drugim. Im bardziej obrazki różnią się od siebie, tym zabawniej. Kolejna osoba porównuje drugi obrazek z kolejnym ze stosu, itd. A Wy jak wykorzystujecie stare gazety na lekcji? :-)

P.S. Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie Back to School, w którym do wygrania są pomoce plastyczne od Moje Bambino. 
 

4 komentarze:

  1. Fajne pomysły :) Nie takie typowe :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Układanie wyrazów z liter wyciętych z gazet! Będę to w czwartek robić :-) świetny pomysł!! I w idealnym momencie bo właśnie szukałam inspiracji na coś luźniejszego :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Układanie wyrazów z liter wyciętych z gazet! Będę to w czwartek robić :-) świetny pomysł!! I w idealnym momencie bo właśnie szukałam inspiracji na coś luźniejszego :-)

    OdpowiedzUsuń