poniedziałek, 27 lipca 2015

Creative writing, czyli jak zachęcić Uczniów do pisania

Czy macie czas na organizowanie lekcji kreatywnego pisania dla swoich Uczniów? Myślę, że warto przeprowadzić kilka takich zajęć w ciągu roku szkolnego. Jest to też świetny pomysł na kółko zainteresowań. 
Kiedy uczyłam starszych Uczniów, wielu z nich bardzo nie lubiło, kiedy narzucałam im o czym mają pisać. O wiele lepiej wypadały prace typu 'napisz list', jeśli nie uwzględnialiśmy podręcznikowych poleceń, a pozwalałam na pewną dowolność. Oczywiście na różnego typu egzaminach temat i treść pracy zostają narzucone i stąd niejako opłaca się ćwiczenie takiej formy z Uczniami - ale czy egzaminy powinny być dla nas najważniejsze? Wydaje mi się, że Uczniowie skorzystają na przyjemnym zadaniu pisemnym, a dodatkowo, nie będą kojarzyli pisania z czymś nudnym. 
Tutaj możecie poczytać o ogólnych korzyściach wynikających z kreatywnego pisania --> KLIK

Moja propozycja na dzisiaj to lekcja dot. seriali. Myślę, że temat jest na tyle szeroki i ciekawy, że zachęci każdego Ucznia do stworzenia czegoś interesującego.
Warto pokazać Uczniom fragment ulubionego serialu, zapytać o ich ulubione programy, a także przedyskutować co czyni serial ciekawym. Prosimy Uczniów o opisanie swojego serialu na kartach pracy. Zaznacz proszę, że serial wcale nie musi opowiadać o ludziach - może Twoja klasa woli pisać o kosmitach lub zwierzętach?
Napisanie streszczenia pierwszego odcinka nie musi oznaczać końca pracy. Uczniowie mogą wybrać najciekawszy pomysł i na jego podstawie nagrać film. 

Czytasz bloga? Korzystasz z kart pracy? Polub proszę profil Hummingbird ELS na Facebook'u :) ---> KLIK6 komentarzy:

 1. Jestem pod wielkim wrażeniem strony graficznej Twoich kart pracy dla uczniów, dzieci na pewno są dużo bardziej zmotywowane do pracy z tak atrakcyjnymi wizualnie materiałami!
  Stąd też dwa pytania: Jakiego programu używasz do przygotowania worksheets? Czy mogłabym przypiąć kilka Twoich projektów na moją tablicę Pinterest (https://www.pinterest.com/lessonplansdigg/) ?
  Pozdrawiam!
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Gosiu, cieszę się, że podobają Ci się moje karty pracy - mam nadzieję, że i Uczniowie podzielają Twoją opinię ;) Żaden ze mnie grafik więc używam programu online Canva. Oczywiście możesz podpiąć moje prace na Pinterest. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow w Canvie takie fajne rzeczy wychodzą? Ja też "pracuję" w Canvie, ale nie próbowałam tam jeszcze zrobić handoutów dla uczniów, raczej mini plakaty i infografiki. Dziękuję za odpowiedź i pinterestową zgodę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety zrobienie takiego arkusza wymaga trochę czasu - ale z pewnością warto się poświęcić dla efektu ;)

   Usuń
 4. świetny pomysł! A karty pracy na mnie też zrobiły wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń