niedziela, 26 stycznia 2014

Valentine's Day ideas

Dzisiaj WALENTYNKOWE pomysły na Wasze lekcje.

W zależności od grupy wiekowej będę wprowadzała słownictwo z flashami, rozwiązywała krzyżówki, zapoznawała dzieci z tekstami dot. obchodów tego święta w UK i USA. Jak to jednak zwykle bywa, ciężko zainteresować Uczniów jednym tematem przez 90minut - stąd dodatkowe gry, zabawy i projekty plastyczne (np. zimowo-walentynkowy).


- Bingo, memory, board game oraz word-search, czyli coś, co nigdy nie znudzi się moim Uczniom. Online znajdziecie wiele gotowych bingo/memo w temacie, ale grę planszową robię sama. Na dużym papierze przyklejam ilustracje słów, które wprowadziłam, a dzieci grają rzucając kostką i przesuwając pionki po planszy. Na danym polu można stanąć tylko jeśli prawidłowo wymówi się dane słowo lub powie się z nim zdanie. Bardzo prosta sprawa, wystarczy szary papier i skserowane obrazki, np. z bingo, którego używamy. Do tego napisy start/finish i gra gotowa. Dzieci bardzo kontrolują wymowę swoją i kolegów z uwagi na regułę, wg której cofają się na pole, z którego przyszli w razie błędu.

- Gra na podstawie opisanej w poście Halloween ideas Mr. Skeleton. Tym razem opowiadamy historię Panny Smart, której ktoś skradł serce, kiedy podróżowała swoim powozem. Dzieci stają w kole, jedno z nich w środku, z zamkniętymi oczami. Uczniowie podają sobie za plecami kartonowe serce wypowiadając rymowankę: 

Poor Miss Smart,
Where's your hear?
Somebody stole it
from your cart!
Guess who!
Kiedy rymowanka dobiega końca osoba ze środka otwiera oczy i stara się odgadnąć, kto ma serce. 

- Na papierowych serduszkach piszemy słowa, które uczniowie poznają. Przecinamy serca w połowie, a dzieci w drużynach starają się jak najszybciej dopasować do siebie połówki serc. 
Tą samą aktywność można zorganizować na zasadzie skojarzeń - np. na jednej połowie serca piszemy black, a na drugiej white (para kolorów), dog - cat, doctor - nurse, kitchen - bathroom, itd. Ponownie wycinamy w połowie i prosimy drużyny o jak najszybsze odnalezienie par. 
** wersja dla starszych uczniów: opposites / synonyms
- Uczniowie w danym czasie na kartkach wypisują jak najwięcej słów, które potrafią stworzyć z liter VALENTINE'S DAY POEM

- Dzieci same piszą wiersz, dekorują lub wykonują kartkę na walentynki. 

Pomysł na krótki wiersz - uczniowie uzupełniają wg wzoru:

a noun
two adjectives
three words ending -ing
a phrase
another word for the noun

Mój wiersz:

My doggie
lovely and sweet
barking, playing, eating
the cutest creature I've ever seen
fantastic.

Zeszłoroczna kartka, jaką wykonywałam z uczniami:
- Można też stworzyć list z lukami, który uczniowie będą uzupełniać - znalazłam zabawną wersję na
http://angelstreetmom.com - mogę się tylko domyślać, ile będzie radości, kiedy każdy odczyta swój list.

- *** oraz coś dla grupy najstarszej >16 w ramach fun activity ;-) + dyskusja

Mam nadzieję, że któreś z zadań okaże się Wam przydatne! Zachęcam do dzielenia się swoimi pomysłami w komentarzach.


1 komentarz:

  1. Welcome back! Podoba mi się walentynkowa adaptacja Skeletona, nie ma to jak nauczycielska kreatywność :) Ja właśnie kończę pracę nad wpisem z pomysłami do wykorzystania na walentynkowych zajęciach, opublikuję niebawem.

    OdpowiedzUsuń