poniedziałek, 11 marca 2013

Warm-up activities

Zajęcia języka angielskiego powinniśmy zaczynać od ćwiczenia wprowadzającego naszych uczniów w stan przejścia między myśleniem w języku polskim na pracę w języku angielskim. Prowadzę zajęcia oparte na modelu 'Engage-Study-Activate', gdzie mam możliwość wykorzystania wielu interesujących gier i zabaw w ciągu całego trwania lekcji w związku z czym rezygnuję z tzw. WOW-activities na początku. Ci z Was, którzy prowadzą zajęcia w sposób tradycyjny, oparty na zadaniach z podręcznika, ma czas na te z pewnością ciekawsze dla ucznia zadania na rozgrzewkę. Dla mnie jest to niemożliwe ze względu na ograniczony czas, dlatego podaję kilka ćwiczeń, które być może nie są tak zjawiskowe, ale zdecydowanie angażują uczniów i spełniają swoje funkcję.

Powtórzenie:
- Na początek, oczywiste: zawsze dobre i łatwe do przygotowania kalambury (pokazywane i rysowane), zagadki, 'wisielec', bingo, domino. Tymczasem moi uczniowie najbardziej lubią następujące powtórki:

- gra w bombę - Ja używam tutaj zabawki, która imituje bombę z gry 'Tick-tack-boom', ale wystarczy ustawić dzwoniący minutnik  lub alarm w telefonie, który wkładamy do woreczka. Prosimy uczniów o wymienianie słów z poprzednich zajęć, każdy mówi słowo i przekazuje bombę dalej - słowa nie mogą się powtarzać. Osoba, która usłyszy dźwięk wybuchu odpada z gry. Wariacje: zagraj z uczniami w wymienianie zwierząt lub czasowników, grajcie w wymienianie słów rozpoczynających się na daną literkę. Emocje gwarantowane.
- papierowa kula - Przygotuj papiery - od najmniejszego do największego - tyle, ilu masz uczniów w grupie. Na najmniejszej kartce papieru narysuj/wydrukuj obrazek, który uczeń ma nazwać, powtórz czynność na każdej kartce upewniając się, że nie powtarzasz obrazków. Zwiń najmniejszy obrazek w kulkę, weź większy papier i owiń nim małą kulkę papieru, weź kolejny i owiń powstałą piłkę - powtarzaj czynność, aż utworzysz wielką papierową kulę. Rzucaj ją uczniom, każdy zdejmuje jedną warstwę i nazywa obrazek, zabawa trwa tak długo, jak wiele warstw ma papierowa kula. Wariacje: na kartkach papieru możesz napisać pytania do dzieci, zagadki, a nawet zdania, które np. mają być zamienione na reported speech. 

Komunikacja:
- new identity - Przygotuj karteczki z imionami, pseudonimami znanych osób lub postaci z bajek - bierz pod uwagę fakt, że Twoi uczniowie mają zupełni innych idoli, niż Ty :-) Naklej na plecach każdego z uczniów nową  tożsamość i poproś o odgadnięcie kim są, poprzez zadawanie swoim kolegom yes/no questions.
- bezludna wyspa - Spośród przygotowanego zestawu przedmiotów wypisanego na kartkach dzieci losują po jednym przedmiocie i przekonują innych dlaczego jest on bardzo potrzebny na bezludnej wyspie. Poza oczywistymi rzeczami, jak zapałki, czy scyzoryk dodaj przedmioty typu miś przytulanka, czy deska do prasowania.
- zgadnij kim jestem - Uczniowie wymyślają sami jaką znaną postacią są - lub żeby było szybciej, Ty im wymyślasz. Reszta grupy zadaje yes/no questions i odgaduje postać.
- skojarzenia - Uczniowie wymyślają pierwsze słowo, a Ty ostatnie - w grupach tworzą łańcuch skojarzeń prowadzący od pierwszego, do ostatniego słowa. Oceniają sami, której grupie poszło najlepiej.

To są podstawowe i najczęściej stosowane przeze mnie ćwiczenia na dobry początek zajęć. Mam nadzieję, że komuś pomogą w przygotowaniu własnej lekcji. Zachęcam do dzielenia się swoimi pomysłami!

5 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. super pomysł z tą kulą :)
  zapraszam też do mnie http://zglowynapapier.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Superowe pomysły. Zawsze coś "odświeżającego"!

  OdpowiedzUsuń
 4. No i to się nazywa świeższe spojrzenie, warto czasami zmienić schemat swojej lekcji

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie dla mnie coś nowego :D Ale z chęcią spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń