Hello po długiej przerwie!
Zacznę od przeprosin - działalność Kolibra była chwilowo zawieszona w związku z nowymi obowiązkami. Mam jednak nadzieję, że dzięki udziale w akcji #High5_przybijpiątkę z blogującymi anglistkami! wrócę do pisania. Każda blogerka podpowiada dla Was 5 najlepszych wg Niej zadań/ aktywności w języku angielskim dla danej grupy wiekowej lub sytuacji.
Ja przedstawiam 5 pomysłów na to jak pracować z własnymi dziećmi w domu. Link do wpisu możecie przekazać świadomym Rodzicom, którzy chcą brać czynny udział w edukowaniu swoich pociech. Postarałam się o przykłady dla najmłodszych, jak i starszych uczniów. Zaczynamy!
Tak jak na zajęciach językowych, w domu sprawdzą się karty obrazkowe. Nauczyciel Twojego dziecka z pewnością używa takich kart, które dołączone są do pakietów podręcznikowych lub sam tworzy gotowe obrazki. Każdy rodzic może w formie zabawy przećwiczyć ze swoją pociechą słownictwo z zajęć, a także wprowadzić nowe. Karty można kupić gotowe, ale wystarczy wydrukować czarno-białe, a dziecko zaangażować do kolorowania rysunków. Oto kilka przykładów zabaw z kartami:
- What is missing? - dziecko zamyka oczy, zabieramy jedną kartę i pytamy co zniknęło.
- Memory - mając dwa zestawy kart można zagrać z dziećmi w memory (ze starszymi można grać zestawem obrazek-słowo).
- Snap the card - po wypowiedzeniu słowa z karty dzieci mają za zadanie klepnąć odpowiedni obrazek ręką lub packą na muchy.
- Find the card - rozkładamy karty w pokoju, włączamy piosenkę
(najlepiej związaną z kartami), kiedy zatrzymujemy nagranie, wypowiadamy
słowo, które dziecko musi jak najszybciej odnaleźć.
- Throw a pea-bag at the card - rozkładamy flashe w rzędzie z
odstępami, prosimy dziecko, aby rzuciło woreczkiem z grochem z danego
miejsca w odpowiednią kartę.
2. Spójrz wokół i wykorzystaj to, co masz
Brzmi banalnie, ale to prawda. Każdą rzecz, którą masz w domu możesz zamienić w przedmiot dydaktyczny. Popatrz tylko na niektóre zabawki mojego syna i opis ich wykorzystania na zajęciach językowych, aby się zainspirować.
Każdy kolor takiego klocka może reprezentować daną część mowy, np. losując niebieski klocek musicie powiedzieć rzeczownik, a zielony klocek, przymiotnik, itp. Liczcie punkty za prawidłowe odpowiedzi.
Możecie też układać zdania. Każde słowo to jeden klocek, wygrywa dłuższe zdanie.
Schowaj kilka klocków w pokoju, a zadaniem dziecka jest ich znalezienie zadając odpowiednie pytanie (Is it under the bed?, itd.)
Niby zwyczajny miś, ale to może być Teddy, który uwielbia słuchać, kiedy ktoś czyta w języku angielskim. Ma zeszyt, w którym prowadzi zapiski kto i jak długo mu czytał. Po 200minutach czytania (np. 5-10min dziennie) może w nagrodę do miśka dołączy zupełnie nowa zabawka?
Zamień dotychczasowe czynności, w których bierzesz udział z dzieckiem na czas spędzony w języku angielskim. Zróbcie wspólnie pracę plastyczną, upieczcie ciasto, czy też zagrajcie w grę - wszystko w języku angielskim. Może się okazać, że sami będziecie potrzebowali doszkolenia się w zakresie mniej popularnych słów - koniecznie sprawdzajcie fonetykę, jeśli nie jesteście pewni, np. korzystając ze słownika online Oxford Learner's Dictionary.
3. Wprowadź rytuał: nowe słownictwo
- Wprowadź w domu rytuał poznawania nowych słów. Na lodówce lub miejscu przeznaczonym dla zostawiania notatek stwórzcie tablicę 'word of the day' i wpisujcie tam słowo, którego się nauczyliście lub uczycie tego dnia.
|
grafika: https://1.bp.blogspot.com/ |
- Post-it: nazwijcie przedmioty codziennego użytku przyklejając na nich karteczkę. Zacznijcie np. od łazienki. Po kilku dniach przyklejcie na karteczkach ze słówkami czyste kartki i sprawdzajcie swoją pamięć. Zdjęcie poniżej, to może lekka przesada, ale kto wie na ile Was poniesie karteczkowa wyobraźnia ;-)
- Word challenge. Oglądajcie jakiś program w języku angielskim w ustalonym czasie i spisujcie nowe słowa, których tłumaczenie sprawdzicie później. Im więcej słów uda Wam się poprawnie zapisać, tym lepiej. Może warto zorganizować małą nagrodę?
- Text me: SMSy z dzieckiem w języku angielskim? why not :)
- I spy: Jadąc autem lub idąc na spacer zagrajcie w I spy with my little eye something that is red/ blue/ green, etc. - wersja dla młodszych, a dla starszych: I spy with my little eye something beginning with a/b/c, etc.
4. Czytajmy i słuchajmy po angielsku
Pamiętajcie o tym, że obecnie większość telewizorów ma opcję zmiany języka na angielski. Warto przetestować. Czytając dziecku bajkę zdecyduj się na jakąś po angielsku. Twoja pociecha nie musi znać każdego słowa, aby zrozumieć sens historii. Macie jakieś ulubione strony lub kanały na YouTube? Jeśli chodzi o książki w języku angielskim, to polecam Wam księgarnię www.thebookshop.pl - miewają fajne promocje!
5. Baw się dobrze
Ostatnia, ale wg mnie najważniejsza zasada: baw się dobrze, kiedy uczysz dziecko angielskiego. Nie chcesz zrazić swojej pociechy do nauki jakiegokolwiek języka, dlatego pokaż, że nie musi to być wcale takie trudne, a wręcz bywa przyjemne. Do dzieła drodzy rodzice! Życzę powodzenia! :-)
Zachęcam do zajrzenia do pozostałych blogów, które biorą udział w akcji, by poznać jeszcze więcej pomysłów na gry i zabawy:
Serdecznie zapraszam do polubienia fanpage bloga na FB :-)
High 5! :-)