Regulamin konkursu

niedziela, 30 listopada 2014

Reindeer week, czyli zaczynamy przygotowania do świąt

Witajcie, 
Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić garść inspiracji na lekcje o reniferach. W tym tygodniu moje pierwszaki nauczą się piosenki Rudolph the red nosed reindeer, a także wykonają kilka projektów plastyczno-językowych związanych z tym tematem. Poniżej karty pracy na różnych poziomach oraz projekty plastyczne znalezione w internecie:














poniedziałek, 24 listopada 2014

Blogowanie pod jemiołą

Drodzy Czytelnicy,

Z okazji zbliżających się Świąt, biorę udział w akcji Blogowanie pod jemiołą (tak - wiem, że na obrazku  widnieje holly, a nie mistletoe). 


W przedsięwzięciu bierze udział 24 blogerów. Każdego dnia jedna osoba będzie publikowała wpis o tematyce świątecznej. Zachęcam do odwiedzania innych blogów, aby wprawić się w świąteczny nastrój. Niektórzy z nas organizują ciekawe konkursy. Mój świąteczny wpis znajdziecie 19. grudnia.

Zachęcam do odwiedzania blogów biorących w akcji, Poniżej znajdziecie kalendarz, który umożliwi Wam kliknięcie w odpowiedni wpis (wpis będzie widoczny oczywiście od dnia, w którym zostanie opublikowany, czyli zgodnie z poniższym kalendarzem).


Image Map

piątek, 21 listopada 2014

Are you ready for Christmas? czyli pierwsze przygotowania do świątecznych lekcji


Gotowi na świąteczne lekcje? Ja czekam na Święto Dziękczynienia (inspiracje znajdziecie w poście Thanksgiving lesson ideas) i ruszam z zimowo-świątecznymi tematami. Zazwyczaj wymyślam na bieżąco co będziemy robić, ale niektóre rzeczy mam już przygotowane.

W zeszłym roku robiliśmy takie oto projekty: bombki do zawieszenia na tekturowej choince, bałwanek, renifer z odrysowanej ręki.



W tym roku stawiam na świąteczne kartki, o których będę pisać niebawem. Póki co zainwestowałam w brokatowe gwiazdki do ich ozdoby. 


W okresie przedświątecznym śpiewamy wiele piosenek. Niekiedy do znudzenia je powtarzamy, aby być przygotowanym na świąteczne przedstawienie. Tutaj pomocne okazują się naklejki motywacyjne. Po raz kolejny używam naklejek ze sklepu szkolnenaklejki.pl, tym razem świątecznych i z moim podpisem (na stronie oczywiście możecie sami sobie wybrać podpis).    




;-)

Dla najmłodszych uczniów przewiduję zadania z książki kupionej jeszcze latem w American Bookstore, a dla starszych ciekawe gry i doodle z książki Christmas Activity Book wyd. Usborne. 




 Więcej świątecznych inspiracji wkrótce! Liczę też na Wasze pomysły - macie jakieś sprawdzone worksheets? Ja bardzo często korzystam z gry planszowej, którą znajdziecie tutaj  http://bogglesworldesl.com/christmasboardgame.htm Pytania można dostosować do wieku uczniów. Drukuję ją na 4 kartkach A4 i sklejam - wygląda to przejrzyście i ciekawie.



czwartek, 20 listopada 2014

Teaching phonics, czyli uczymy czytać

Moje pierwszaki znają już coraz więcej liter. Chętnie zaczynają czytać i pisać. Rozpoczęłam program teaching phonics. Poznajemy dźwięki, czytamy książki oparte na phonics, uczymy się słów, które występują w książce. Moi uczniowie uwielbiają historie z książki wyd. Usborne, 'Fat cat on a mat - and other tales', którą dzisiaj chciałabym Wam polecić.



Jeśli macie dostęp do komputerów, to możecie zachęcić dzieci do stworzenia potworka, którego będą uczyć czytać (super pomysł na zajęcia one-to-one) -->  http://www.teachyourmonstertoread.com


W warunkach szkolnych wystarczy, że dzieci same stworzą potworka, któremu będą czytać książki w domu. Na szybko stworzyłam taki przykładowy worksheet, gdzie dzieci będą wpisywać phonics, które dzięki nim pozna potworek.


Jeśli chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej na temat teaching phonics, to zapraszam do przeczytania tego artykułu z The Guardian.

niedziela, 9 listopada 2014

Thanksgiving lesson ideas

Thanksgiving zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie często kojarzą to amerykańskie święto, ale nie do końca wiedzą na czym polega. Myślę, że warto zapoznać Uczniów z historią Święta Dziękczynienia i wprowadzić elementy kultury amerykańskiej w okolicy czwartego czwartku listopada. 

Ładne flashcards znajdziecie na stronie HaveFunTeaching.

Na YT znalazłam ciekawy filmik dla starszych uczniów:


Jest i Snoopy, ale to też dla starszych uczniów (z racji niełatwych dialogów):


Wasi dorośli uczniowie z pewnością docenią zabawne scenki z Friends (klip z napisami):




Pamiętajcie, że lekcja nie musi skupiać się tylko i wyłącznie na Thanksgiving. Można wykorzystać jego elementy i stworzyć zupełnie odrębną lekcję. Szczególnie ze starszymi uczniami - możemy zastanowić się nad tym za co jesteśmy wdzięczni, a także poznać budowę statku. Możemy poprosić uczniów o ułożenie wiersza, gdzie każdy wers zaczyna się od litery ze słowa thankful, albo wykorzystać kolorowanie statku na zajęciach Maths.








Dla najmłodszych uczniów znalazłam takie zadania (większość ze strony mreichert):






Nie zapominam również o moich zajęciach Art and Crafts:



http://thestir.cafemom.com/toddler/8421/3_simple_thanksgiving_crafts_for

http://www.babble.com/babble-voices/7-thanksgiving-crafts-for-kids/

Happy Thanksgiving! :)

czwartek, 6 listopada 2014

How to become a better teacher, czyli jak nie zwariować

Od pewnego czasu śledzę posty w grupie nauczycieli języka angielskiego. Dzisiaj zobaczyłam wiele wiadomości o tym, jak zapracowani (a właściwie PRZEPRACOWANI) mogą być nauczyciele. W związku z tym chciałabym podzielić się moją obserwacją tym razem nie na temat nauczania, a na temat bycia nauczycielem.
Najpierw jednak nieco o moim zapracowaniu. Obecnie uczę w niepublicznej szkole podstawowej, gdzie mam 25h dydaktycznych i 4h opieki nad dziećmi, do tego dwa razy w tygodniu uczę w prywatnej szkole językowej (6h w tygodniu) - łącznie 35h spędzam w szkole, a na przygotowywaniu zajęć MINIMUM 10h tygodniowo. Do tego staram się pisać w miarę systematycznie notatki na bloga, aby w jakiś sposób przybliżyć się do mojego upragnionego zostania metodykiem nauczania języka angielskiego.  

Doświadczeni nauczyciele/lektorzy wiedzą, że mimo takiego zapracowania pieniądze są marne,  a mimo to łapiemy się kolejnych kursów, bierzemy kolejne korepetycje. Więcej - doszkalamy się - jak nie kursy stacjonarne, to Coursera, i tak w kółko. W domu tworzymy worksheets, wycinamy memory, czytamy setki blogów, żeby zafascynować naszych uczniów. Szukamy w internecie odpowiedzi na pytanie, jak zostać dobrym nauczycielem, a WikiHow podpowiada, jak zapanować nad klasą i przygotować się do lekcji. Tylko, czy tak zostać dobrym nauczycielem? Uwierzcie mi, że jeśli już tu trafiliście, to jesteście świetnymi nauczycielami. Przejmujecie się swoją pracą i szukacie nowych pomysłów - brawo. Chcę Ci pogratulować Droga Czytelniczko/ Drogi Czytelniku zapału i chęci. Wiemy dobrze, że Twoje starania nie przełożą się na finanse, a przełożony prawdopodobnie myśli, że lekcja jest zwyczajnie 'poprawna', bo zawsze ogląda Twoje świetne zajęcia i myśli, że to norma wśród nauczycieli języka angielskiego. Możliwe, że fakt, iż dzieciom podobała się lekcja rekompensuje Ci te godziny spędzone na przygotowaniach, ale mi to nie wystarcza. I tutaj przechodzę do sedna sprawy. 
Aby zostać dobrym nauczycielem nie możemy myśleć o samej lekcji. Nie skupiajmy się tak bardzo na tym, co piszą poradniki  - dyscyplina w klasie, urozmaicone lekcje, cel zajęć... Oczywiście jest to bardzo ważne - w końcu sama chcę zajmować się metodyką, ale wierzę, że masz opanowany materiał z książek J. Harmera, czy Penny Ur i wiesz jak przygotować wspaniałą lekcję. Moja rada nie jest niczym odkrywczym, a mimo to wiem, że często o tym zapominamy - musimy zacząć od siebie. Szczęśliwy nauczyciel, to chyba 90% sukcesu na lekcji. Możesz przyjść nie do końca przygotowana/y, ale z optymistycznym nastawieniem zarazisz uczniów dobrą energią i lekcja i tak się uda. Choćbyście mieli połowę zajęć grać w Simon says, albo przedyskutować ostatni odcinek Modern Family. Liczy się to, z jaką energią podejdziesz do tematu. Jeśli ostatni wieczór spędziłaś/eś świetnie bawiąc się w gronie znajomych, to nie idź do szkoły z wyrzutami sumienia, że będziecie dzisiaj powtarzać słownictwo z ostatniej lekcji, bo nie zdążyłaś/eś przygotować fajerwerków. Idź szczęśliwa/y wiedząc, że masz wspaniałych przyjaciół i pokaż, że można przeprowadzić cudowną lekcję bawiąc się z powtórkowymi flashcards, a jednocześnie mieć satysfakcję z tego, że zrobiliśmy coś dla siebie. Pamiętaj Drogi Nauczycielu - jesteś najważniejszy dla swoich uczniów, a oni by nie chcieli, żebyś tracił swój wolny czas na wycinanie memory, jeśli miałoby się to wiązać z tym, że nie będziesz do końca szczęśliwy. Bądź też swoją najważniejszą osobą i stawiaj siebie na pierwszym miejscu, a zobaczysz, że wszystkie lekcje będą pełne dobrej energii.
Na koniec garść pozytywnych haseł do wydrukowania, zapamiętania i zastosowania. ;)